جهت یابی به کمک گیاهان

با توجه به وفور و گسترش استفاده از تلفن های هوشمند، کمتر پیش می آید که برای پیدا کردن جهت های جغرافیایی با مشکل مواجه شوید و حتما هر یک از شما روش هایی را در ذهن دارید که بدون استفاده از هر نوع دستگاهی، جهت های جغرافیایی را تشخیص دهید. در اینجا میخواهیم شما را با روش پیدا کردن جهت های جغرافیایی با استفاده از گیاهان آشنا کنیم. نکاتی جالب و کارآمد

ادامه مطلب: جهت یابی به کمک گیاهان

هنر نمایی بر روی درخت

اخیرا در حرکتی زیبا و نمادین، در چندین شهر ایران از جمله اصفهان، تبریز و رشت زمانی که درختان خشکیده، بریده می‌شوند، هنر پا در میانی کرده و هنرمندان مجسمه ساز، از درخت خشک اثری زنده خلق می کنند.

ادامه مطلب: هنر نمایی بر روی درخت

4 نکته ای که در مورد روف گاردن باید بدانید

 0

ایده ایجاد روف گاردن یا همان فضای سبز ایجاد شده در پشت بام‎ها، اولین بار به گونه‎ای بسیار جالب در ذهن یک فرد خلاق شکل گرفته است. زمانی که یک معمار، ایده ذهنی پرورش دهندگان دام و طیور برای کنترل دمای سالن‎های گاوداری و مرغداری را بسط داد و وارد حیطه کاری خود کرد اولین روف گاردن‎ها شکل گرفت.

ادامه مطلب: 4 نکته ای که در مورد روف گاردن باید بدانید

باغ شیشه ای ویسلی

یکی از زیبا ترین باغ های شیشه ای  دنیا باغ شیشه ای "ویسلی" است که در جنوب لندن قرار دارد.

ادامه مطلب: باغ شیشه ای ویسلی

محلات، هلند ایران

شهری است آرامیده در آغوش گل‌های زرد میخک و شقایق‌های سرخ وحشی که به دلیل شهرتش در پرورش گیاهان زینتی، به «هلند ایران» معروف شده است.

ادامه مطلب: محلات، هلند ایران

بائوباب یا Adansonia

دوستانی که کتاب "شازده کوچولو" را مطالعه کرده باشند حتما با نام این گیاه آشنا هستند. همان گیاهی که نویسنده در حرکتی بسیار زیرکانه و زیبا، رشد این گیاه را به رشد خصائل منفی در وجود انسان تشبیه کرده است. درخت بائوباب که به نام پادشاه درختان نیز معروف می باشد بخاطر شکل خاصش یکی از جاذبه های توریستی ماداگاسکار و آفریقاست.  

ادامه مطلب: بائوباب یا Adansonia

جنگل حرا

جنگل حرای قشم یکی از جلوه های کمیاب طبیعت است که تنها در برخی نقاط جهان به چشم می خورند.

ادامه مطلب: جنگل حرا

دارچین

درختچه دارچین که در هند بنام «دالجین» شناخته می شود، درختی است کوچک و همیشه سبز، که از تمام قسمت‌های آن بویی مطبوع استشمام می‌شود. گلهای سفید رنگ آن در فاصله ماههای بهمن تا اوایل فروردین ظاهر می‌شود. دارچین بومی سری‌لانکا و جنوب هند است و پوست درختچه آن بعنوان ادویه بکار میرود. در قرون وسطی از دارچین برای درمان سرفه، ورم مفاصل و گلودرد استفاده می‌شده است

ادامه مطلب: دارچین

ساکولنت

ساکولنت چیست؟

ساکولنت به هر گیاهی که دارای اندام های گوشتی، سفت و ذخیره کننده ی آب است، اطلاق می گردد. ساکولنت ها آب را در برگها، ساقه ها و ریشه های خود ذخیره می کنند. ولی توجه داشته باشید که بیشتر گیاهانی که عموما به نام کاکتوس شناخته می شود در اصل ساکولنت هستند نه کاکتوس. ولی قبل از هر چیز باید بدانیم که هر کاکتوسی ساکولنت است ولی هر ساکولنتی کاکتوس نیست !

ادامه مطلب: ساکولنت

قدیمی ترین درخت های دنیا

همراهان گرامی قصد داریم تا شما را با قدیمی ترین درخت های دنیای دنیا آشنا کنیم. 

ادامه مطلب: قدیمی ترین درخت های دنیا

سفید بالک ها

 

همراهان گرامی به احتمال زیاد اخیرا متوجه موجودات ریز و پرنده ای شده اید که بر روی برگ گیاهان و بخصوص درخت چنار مستقر بوده و یا در حال پرواز می باشند. اینها مگس‌های سفید یا سفید بالک‌ها هستند که چند سالی است که مهمان بسیاری از مناطق تهران شده‌اند. مگس‌های ریز و کوچکی که سطح بدن آنها با گردی سفیدرنگ پوشیده شده است.

ادامه مطلب: سفید بالک ها

پشه

حتما بعضی وقتا دیدین که روی سطح خاک گلدونتون یه تعدادی پشه ریز و سیاهرنگ در حال پرواز هستند. عامل اصلی این موضوع یعنی رشد پشه ها در سطح خاک گلدونتون، استفاده از خاکیه که قبلا این حشرات در اونجا تخم گذاری کردن، مثل خاک حاوی کودهای دامی یا خاک هایی که استریل نشدن. لذا اولین موضوعی که باید بهش توجه داشت اینه که استفاده از خاک های بسته بندی شده که استریل شدن تا حدودی این مساله رو کاهش میده. 

ادامه مطلب: پشه

نگهداری گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی، تزئین زنده و زیبای خانه هستند و هر کسی با دانستن نیازهای ابتدایی این گیاهان که شامل نور، آب و غذا است، میتواند از آنها نگهداری کند و از این کار بسیار لذت ببرد.

ادامه مطلب: نگهداری گیاهان آپارتمانی

کنه تارعنکبوتی

کنه تارعنکبوتی یا کنه تارتن یکی ازخطرناک ترین آفات درختان و بسياري از گونه های مختلف گياهان است. اين آفت در جمعيت هاي زياد، به اکثر درختان میوه ازجمله گردو خسارت زيادي وارد مي كند و میوه ها از نظركمي وکيفي به شدت آسیب می بينند.

علائم خسارت و آلودگي به کنه:

1-وجود تارهاي كنه روی برگ و سرشاخه ها ( به همین جهت به آنها کنه تارتن می گویند).

2- جمع شدن گرد و خاك روي گياه

3-زرد، قهوه اي، گاهي لوله شدن، خشك شدن و ريزش برگها.

توجه کنید که هرشرایطی که به ایجاد گرد و خاک وتجمع آن روی برگ منجرشود، باعث ازدیاد و بقاء بیشتر آفت روی گیاه و در نتیجه افزایش خسارت آن می شود.

ادامه مطلب: کنه تارعنکبوتی

شته

از آفات مهم و درجه اول گیاهان صنعتی، زینتی، باغبانی، سبزیکاری، جنگلی و غیره بوده و از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار میباشند. شته ها علاوه بر تغذیه از شیره گیاهی، در انتقال بیماریهای ویروسی نقش مهمی ایفا می کنند.

عده ای از شته ها باعث پیچیدگی برگ و یا تغییر شکل شاخه ها گردیده و برخی بر روی قسمتهای گیاهان میزبان تشکیل گالهای گوناگونی را می دهند.

ادامه مطلب: شته

تاثیر آبیاری بر روی گیاهان

كم آبي در گياهان به صورت علايمي مانند توقف رشد، كوچكتر شدن برگ، كوتاه شدن فاصله ميان گره ها، بد شكل شدن برگ ها، سوختگي حاشيه برگ ها و ريزش برگ مشاهده مي شود. علايم كمبود آب در گل داوودي شامل تيره شدن برگ ها و در بگونيا به صورت خاكستري شدن برگ ها ديده مي شود.

پر آبي به صورت علايمي مانند افزايش ارتفاع گياه، آبدار شدن ساقه و نرم و شكننده شدن و گاهي پژمردگي و مرگ گياه، كاهش اكسيژن و صدمه به ريشه و عدم جذب آب و مواد غذايي و در نهايت پژمردگي و توقف رشد نمايان مي شود. پر آبي به معني مصرف بيش از حد آب در هر دور آبياري نيست بلكه نشان دهنده تكرار دفعات استفاده از آب است. در زمستان گياهان در مدت طولاني در معرض آب و هواي ابري هستند و معمولا يك يا دو روز در معرض هواي آفتابي قرار مي گيرند. 

ادامه مطلب: تاثیر آبیاری بر روی گیاهان

تراریوم چیست؟

تراريوم در لغت به معني باغ شيشه اي است که اولين بار توسط يک پزشک جراح انگلیسي بنامNatanail Ward  در سال 1829 ايجادشد. البته اين کارکاملاً اتفاقي بود و طي تجربه اي که هيچ ربطي به باغباني نداشت دکتر وارد آن را کشف کرد.

ادامه مطلب: تراریوم چیست؟

مقایسه چمن با گیاهان پوششی

چمن گیاهی است از خانواده گندمیان که به نگهداری و مراقبت زیادی احتیاج دارد. داشتن یک چمن خوب مستلزم صرف هزینه سنگینی می باشد، در حالیکه با کمترین توجه و رسیدگی و با حداقل امکانات می توان از گیاهان پوششی برای کاشت استفاده کرد. هر چند که عده ای معتقدند که اگر به چمن به طور منظم آب و کود داده شود، به موقع چیده شود و مراقبت دائمی و فراوان صورت گیرد، بهترین و ایده آل ترین پوشش سبز برای زمین محسوب می شود، بخصوص که چمن در مقایسه با گیاهان پوششی از قدرت پاخوری بالاتری برخوردار است. با این وجود در نقاطی که امکان رسیدگی و مراقبت زیاد وجود ندارد، گیاهان پوششی از بهترین پوششهای سبز خواهند بود.

ادامه مطلب: مقایسه چمن با گیاهان پوششی

دلیل زرد شدن برگهای درخت

چرا برگ درختان در پاییز زرد و قرمز می‌شود؟!

سرخی و زردی برگهای درختان در فصل پاییز علاوه بر زیبایی شگفت انگیزی که دارند نشانه ای از تکامل گیاهان هستند که 35 میلیون سال قبل آغاز شده است. از گذشته‌های دور رنگهای زرد و قرمز برگهای درختان در سومین فصل سال مورد توجه هنرمندان بوده است. جالب است که رنگهای درختان براساس نوع منطقه ای که در آن قرار گرفته اند با یکدیگر متفاوت هستند. به طوری که لباس پاییزی درختان در آمریکا و آسیای شرقی به رنگ قرمز و اروپای مرکزی و جنوبی به رنگ زرد است.

ادامه مطلب: دلیل زرد شدن برگهای درخت